Skøyteforbundet / Nyheter / 2021 / Uttak EM og WC Heerenveen
Peder Kongshaug.jpg
Peder Kongshaug

Uttak EM og WC Heerenveen

Norges Skøyteforbund har tatt ut 16 løpere som skal representere Norge under EM i Heerenveen og de påfølgende verdenscupene. Laget som reiser ned danner også grunnlaget for uttak til VM samme sted. Blant de utvalgte er siste års junior, Peder Kongshaug, som skal debutere i et seniormesterskap.

Følgende løpere er tatt ut:

Uttak EM Heerenveen

Sprint

Damer: Julie Samsonsen (Fana), Martine Ripsrud (Stange)

Herrer: Håvard Lorentzen Fana), Odin By Farstad (Falken), Bjørn Magnussen (Falken), og reserve Henrik Fagerli Rukke (Hol)

Allround

Damer: Ragne Wiklund (Aktiv), Ida Njåtun (Asker) og Sofie Karoline Haugen (Sandefjord)

Herrer: Sverre Lunde Pedersen (Fana), Hallgeir Engebråten (Nord-Odal), Peder Kongshaug (Stavanger/Sandnes), og reserve Allan Dahl Johansson (Aktiv)

Uttak WC Heerenveen

Damer: 

500m: Julie Samsonsen, Martine Ripsrud

1000m: Ida Njåtun, Ragne Wiklund og Julie Samsonsen

1500m: Ragne Wiklund, Ida Njåtun og Sofie Karoline Haugen

3000m: Ragne Wiklund, Sofie Karoline Haugen og Ida Njåtun

Lagtempo: Ida Njåtun, Ragne Wiklund, Marit Bøhm (Stavanger/Sandnes) og Sofie Karoline Haugen

Fellestart: Marit Bøhm, Sofie Karoline Haugen

Herrer:

500m: Håvard Lorentzen, Bjørn Magnussen, Odin By Farstad og Henrik Fagerli Rukke

1000m: Håvard Lorentzen, Odin By Farstad, Allan Dahl Johannson og Peder Kongshaug

1500m: Allan Dahl Johannson, Sverre Lunde Pedersen, Hallgeir Engebråten, Peder Kongshaug, Kristian Ulekleiv og Sindre Henriksen* (Fana) (*WC nr 2)

5000m: Hallgeir Engebråten, Sverre Lunde Pedersen, Peder Kongshaug

og Allan Dahl Johannson

Lagtempo Sverre Lunde Pedersen, Hallgeir Engebråten, Allan Dahl Johannson, Peder Kongshaug, Kristian Ulekleiv (Gjøvik) og Sindre Henriksen

Fellesstart: Blir tatt ut senere blant løpere i troppen.

Justeringer til WC nr 2:

1000 meter resultater for Bjørn Magnussen i EM vil bli vil bli vurdert for eventuelt deltagelse i WC 2, etter resultater av uttatte løpere i WC 1.

Sindre Henriksen tas ut på 1500 i WC 2, den løperen med svakest tid WC 1 på 1500m går ut.

ISU har satt opp følgende kvalifiseringstider for å kunne delta i WC 2020/2021:

  500m 1000m 1500m 3000m 5000m 10000m
Kvinner 40,00 1.20,00 2.02,00 4.22,00 7.33,00  
Menn 36,20 1.12,00 1.50,50   6.45,00 13.40,00

Kvalifiseringstidene må være oppnådd etter 01.07.2019.

EM Skøyter: 16.-17. januar

World Cup 1 : 22.-24. januar

World Cup 2: 29.-31. januar

VM Skøyter: 11.-14. februar

Lerøy Statnett Fila Polar Fuel of Norway ABUS Sparebanken Øst Sparebankstiftelsen DNB