Forrige helg var det Innsbruck som sto for tur, med solid norsk representasjon på startstreken.
Hele 26 norske veteranløpere stilte til start i Innsbruck. Konkurransene bød på både sterke prestasjoner og gode øyeblikk, men like viktig som tidene på isen var samholdet utenfor banen. Veteranmiljøet er kjent for nettopp dette: konkurranse kombinert med respekt, erfaring og sosialt fellesskap.
Denne helgen går turen videre til Inzell, der allround-VM for veteraner arrangeres. Her øker den norske deltakelsen ytterligere, med hele 45 norske løpere på start. Det vitner om et sterkt og levende veteranmiljø i norsk skøytesport, og om utøvere som fortsetter å satse – år etter år.
Mer enn bare konkurranse
Arrangementene handler ikke bare om løpene på isen. Rundt arenaen er det lagt til rette for trivsel og gode pauser. Deltakerne blir møtt med kaffe, te og påsmurte rundstykker, noe som bidrar til en avslappet og inkluderende atmosfære.
Det er også gledelig å se et tydelig fokus på bærekraft. Bruk av gjenbrukskopper er godt innarbeidet – noe mange kjenner igjen fra norske arrangementer. Små tiltak som dette viser hvordan idrettsarrangementer kan ta miljøansvar uten å gå på bekostning av opplevelsen.

Foto: Frode Eidsmo
God stemning på og utenfor isen
Med mange norske deltakere, god organisering og en varm, sosial ramme rundt konkurransene, er stemningen upåklagelig. Veteranløp på skøyter viser at idrettsglede ikke har noen aldersgrense – og at kombinasjonen av konkurranse, bærekraft og fellesskap skaper arrangementer det er verdt å komme tilbake til.



