Hamar  21. - 22. november 2009

 

OFFISIELL PROTOKOLL

HOVEDSIDE
DELTAKERE
RESULTATSERVICE
AKTUELLE REKORDER
TIDSSKJEMA
BILLETTER
NRK TV
WC 2009-2010
BANEREKORDER 
ANNOUNCEMENT

 

 

 
NYHETER

SIST OPPDATERT: 18.11.2009 08:29


Håvard klar for krafttak

TEKST: NINA FARSTAD  |  FOTO: DOUWE BIJLSMA
 
Noen hviledager hjemme i Hol har gjort godt for Håvard Bøkkos slitne kropp og luftveier. I Vikingskipet til helgen skal han på nytt ut i tøffe dueller både på 1500 og 10.000 meter. – Jeg må ta ut alt av krefter for å vinne 10.000-meteren, sier Håvard.
 
Forventningene er høye etter det Håvard presterte i par mot Sven Kramer på 5000 meter i Heerenveen sist lørdag. Mange trodde på en etterlengtet seier til nordmannen, men han endte til slutt åtte tideler bak Kramer. Likevel gir det håp for milløpet på hjemmebane.
 
– Jeg tror det er muligheter, men både Sven og Bob (de Jong) er milslukere og har 10'ern som sin spesialdistanse. Jeg må bare gå jevnt og bra på skøyter. Det er om å gjøre å disponere kreftene jevnt over 25 runder for å få en god tid, sier Håvard til Skøytesport.
 
Slik det ser ut skal Håvard gå i nest siste par mot Ivan Skobrev fra Russland, mens Kramer og de Jong går i siste par. Håvard synes det er helt greit.

– Skobrev er i god form og vil nok bli med meg en stund på 10'ern. For å slå både Sven og Bob må jeg ta ut alt jeg har av krefter, og det klarer jeg uansett hvem jeg går mot, sier han.
 
Onsdag er holingen på plass i Vikingskipet for å trene fram til helgen. De første dagene denne uka har han tatt det rolig og ladet batteriene i hjemlige omgivelser.

– Etter noen harde løp i Heerenveen var både luftveier og kroppen litt sliten. Forhåpentlig har jeg fått slappet av og ladet batteriene godt nok fram til helgen. Det er det viktigste mellom verdenscup-helger, forteller Håvard.
 
Han gleder seg til å gå på hjemmebane og oppleve støtten fra publikum.
 
– Det er alltid moro å gå på Hamar. Hjemmepublikum og mange hallinger på tribunen gjør meg alltid litt ekstra motivert før start. Vi norske klarer nok å presse ut det lille ekstra av krefter når vi går i Skipet, sier Håvard og håper på mange tilskuere så det blir skikkelig liv på tribunen.

De norske løperne trenger DIN støtte på tribunen i Vikingskipet! Det er fortsatt ledige billetter, sjekk ut BILLETTSERVICE og kom til Hamar!

NETTREDAKTØR: GUNNAR NYGÅRD